Zwrot z podatku dla pracujących za granicą

Zwrot z podatku dla pracujących za granicą

 

Podejmując pracę poza granicami kraju, warto zorientować się w zakresie panujących przepisów oraz możliwości odliczenia poszczególnych ulg od uzyskanych przychodów w danym roku podatkowym. Podpowiadamy, jak szybko i sprawnie rozliczyć się z przychodów uzyskanych w Niemczech oraz spodziewać się szybkiego zwrotu.

Rozlicz się z podatku przez Internet

podatek z niemiecOd kilku lat wzrasta popularność składania deklaracji za pośrednictwem specjalnie do tego przeznaczonych portali internetowych. Prostota obsługi i przejrzystość systemu sprawiają, że rozliczenie uzyskanych przychodów nie zajmuje nam więcej niż kilkanaście minut, a cały proces sprowadza się do uzupełnienia danych osobowych oraz przepisania informacji z formularza PIT od pracodawcy i udzielenia odpowiedzi na kilka krótkich pytań. Dzięki temu szybko i sprawnie rozliczymy podatek z Niemiec, a co ważne- deklaracje składane za pośrednictwem Internetu są rozpatrywane priorytetowo przez urzędy skarbowe na terenie RFN, więc możemy spodziewać się szybkiego zwrotu kosztów. Kwota wolna od opodatkowania dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne w danym roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym składamy dokumenty rozliczeniowe w Niemczech wynosi aż 8.500EUR. Dzięki temu możliwe jest skorzystanie z ulg oraz zasady progresji, jeśli w danym roku świadczyliśmy jednocześnie obowiązki wobec pracodawcy w kraju i za granicą. Na rozliczenie się z uzyskanych przychodów w Niemczech mamy aż o 30 dni dłużej niż na terenie kraju a także aż do 4 lat wstecz. Oznacza to, że formularz PIT za dochody uzyskane w roku 2018 najpóźniej musimy złożyć do 31 maja 2020r.

W zakres odliczeń od dochodu uzyskanego poza granicami kraju możemy zaliczyć m. in. ulgę prorodzinną lub z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, jak również za koszty związane z przejazdami przez granicę krajów Unii Europejskiej celem świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę czy też na zasadzie stosunków cywilnoprawnych, jak również nabywaniu praw autorskich lub gdy podstawą są kontrakty itp.