Zmysł węchu u psów

Zmysł węchu u psów

Psy polegają głównie na zmyśle węchu. Ich nosy są bardzo czułe i idealnie przystosowane do wyłapywania i analizowania cząsteczek zapachu. Aby móc w pełni wykorzystać ten potencjał w codziennych treningach i zabawie przydadzą się nam zabawki węchowe. Jest to świetny sposób na zabawę, trening oraz na urozmaicenie dania naszego pupila.

Codzienny trening węchu przy pomocy zabawek

zabawki węchowePodstawą jest, aby prawidłowo dobrać poziom trudności zabawki do danego psa. Żeby szybko go nie zniechęcić zadania nie mogą być trudne, natomiast zbyt łatwe do rozwiązania niczego go nie nauczą. Ze względu na pozytywny wpływ tego rodzaju pracy na rynku zaczęły pojawiać się gotowe do kupienia zabawki węchowe. Jest kilka firm, które je produkują. Wykonane są zazwyczaj z twardego plastiku, który odporny jest na zęby i pazury. Często spód takiej zabawki jest podgumowany co zabezpiecza go przed poślizgiem. Rodzajów jest wiele. Mogą polegać one na odsunięciu szufladki, podważeniu pokrywki lub podniesieniu jej zębami za sznurek, aby pies mógł dostać się do smakołyku. Gotowe zabawki są z tego powodu nieco trudniejsze do rozpracowania. Nieco łatwiejszą i tańszą wersją jest na przykład wykonanie samodzielnej maty węchowej. Jest ona bardzo popularna wśród miłośników psów. Można ją zbudować przy pomocy starej wycieraczki do butów i kawałków pociętego polaru. Do wypełnienia jej używa się przeróżnego rodzaju smakołyków.

Na samym początku należy ustalić cel tej pracy. Inaczej pracuje się z psem nadpobudliwym, a inaczej z tym lękliwym. Podczas pracy węchowej najważniejsze jest wsparcie opiekuna i nie pomaganie zwierzęciu. Jest to świetny sposób na budowanie relacji. Taka aktywność należy do najbardziej naturalnych czynności dla psa. Zabawki węchowe idealnie sprawdzają się w momentach przymusowej obniżonej aktywności takich jak zła pogoda lub rekonwalescencja naszego pupila.