Zastosowanie i zalety kostki granitowej

Zastosowanie i zalety kostki granitowej

Granit jest polimineralną skałą głębinową pochodzenia magmowego, którego liczne złoża znajdują się w Polsce w obszarze Podlasia oraz Dolnego Śląska. Ten wyjątkowy kamień powstał ok. 2 kilometry pod ziemią wskutek zastygnięcia skał magmowych. Ludzie od tysięcy lat doceniają jego liczne zalety i wykorzystują go w różnych dziedzinach życia. 

Właściwości kostki granitowej

kostka granit łódźKamień granitowy występuje na całym świecie w różnych odcieniach. Wszędzie ceniony jest za niezwykle cenne w budownictwie i przemyśle właściwości: jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, twardy i wytrzymały, odporny na zarysowania, wilgoć i wysokie temperatury, łatwy w pielęgnacji i tani w utrzymaniu. Jest najczęściej wykorzystywany przy wykończeniu wnętrz — w formie blatów czy parapetów. Doskonale sprawdzi się jako materiał na schody, a największą popularnością cieszy się w branży kamieniarskiej przy produkcji nagrobków. Nie brakuje jego obecności również na dworcach, lotniskach czy innych obiektach użyteczności publicznej. Na co dzień spotyka się go na chodnikach jako kostka granit Łódź jest przepełniona tego typu uliczkami. Blok granitowy z natury jest matowy i dopiero po procesie obróbki można uzyskać odpowiedni połysk. W 10-stopniowej skali Mohsa, która określa twardość kamieni, granit plasuje się na 6. pozycji. Jest odporny na ścieranie, dzięki czemu chętnie wybiera się na podjazdy przydomowe i ścieżki wokół domu. W asortymencie kostki granitowej można wyróżnić takie barwy jak szara, szaro-ruda, czerwono-ruda czy czarna. Szeroka gama barw zależy od regionu, z którego pochodzi granit — przykładowo, kamień Brąz Królewski wydobywa się tylko w Azji, a Impalę w Republice Południowej Afryki.

Kostkę granitową można wykorzystać na wiele różnych sposobów w zależności od potrzeb i miejsca zastosowania. Dostępna jest w kilku rozmiarach: 4/6, 7/9, 8/11, 15/17. Dzięki jej wyjątkowym właściwościom i niebywałej trwałości pozostanie w doskonałym stanie bez względu na upływ czasu.