Zasady działania dużych marketów

Zasady działania dużych marketów

sklep i zakupy

Duże markety przyciągają klientów szerokim wyborem rożnych produktów oraz szybkością obsługi i możliwością bezgotówkowego płacenia za zakupy. Okazuje się jednak, że nic w dużych marketach nie dzieje się przez przypadek.

kasa z monitorem dotykowymUłożenie towarów na półkach sklepowych nie jest dziełem przypadku. Towary są ułożone w taki sposób, aby zachęcić klientów do robienia jak największych zakupów. Towary podstawowej potrzeby, takie jak chleb czy wędliny zazwyczaj znajdują się w głębi sklepu. Dzieje się tak dlatego, aby klient musiał przejść przez cały market. A nóż po drodze wpadnie mu coś w oko i kupi produkt, którego wcale nie planował kupować.
Podobnie jest z ułożeniem towarów na półkach. Także przy tym zadaniu nic nie jest dziełem przypadku. Na środkowych półkach na wysokości wzroku klienta znajdują się zawsze towary najdroższych firm. Producenci zabiegają wręcz, aby umieszczać ich towary właśnie na wysokości wzorku klienta. Klienci najczęściej wybierają właśnie te towary ze środka, zaś nie patrzą na te które znajdują się na samym dole lub na samej górze półek.
Na stanowiskach z warzywami i artykułami pakowanymi luzem znajdują się wagi wyposażone w monitory dotykowe. Dzięki takim wagom klienci sami mogą sobie ważyć swoje produkty. Nie trzeba zatrudniać żadnego dodatkowego pracownika, który byłby odpowiedzialny za obsługę wagi, co wpływa na oszczędności w sklepie.

Przy kasach znajdują się czytniki kart magnetycznych, dzięki którym można płacić za swoje zakupy bezgotówkowo. Możliwość płacenia kartą sprawia, że klienci bardzo często tracą kontrolę nad wielkością zakupów i kupują rzeczy, które wcale nie są im potrzebne. Dopiero przenośne kasy fiskalne weryfikują jak dużą kwotę trzeba zapłacić za zakupy.