Wzmacniacze i obwody drukowane

Wzmacniacze i obwody drukowane

obwody drukowane

Co to jest wzmacniacz? Jak sama nazwa mówi ma on coś wzmacniać. W przypadku, który zamierzam opisywać chodzi o wzmacnianie sygnału dźwiękowego. Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych wynalazków, jakie zostały stworzone. Muzyka jest z nami od dawien dawna.

Pierwsze głośniki i obwody drukowane

obwody drukowaneJuż w starożytności były używane jakieś harfy, kitary czy liry. Jednak wszystko było akustyczne. Było tak w sumie do XX wieku, kiedy to energia elektryczna zaczęła odsłaniać przed ludźmi całkiem inne możliwości. Tak w tych latach zaczęto budować pierwsze głośniki czy obwody drukowane wzmacniaczy. Płytki drukowane, jakie znamy w dzisiejszej postaci to naprawdę świeży temat, gdzie większość wzmocnień działa przez tranzystory scalone w małe kostki. Dawniej taki sam układ być nieporównywalnie większy. Cały układ oparty był na lampach, które już same w sobie były wielkie, jednak do poprawnego ich działania potrzebna była cała elektroniczna otoczka, którą musieli zaprojektować ludzie odpowiedzialni za projektowanie elektroniki. Jednak tamte konstrukcje, które zostały wykonane nawet 50 lat temu na lampach w technologii przewlekanej są już klasyczne, niedoścignione. Największe muzyczne hity tamtych lat zostały nagrane, gdy muzycy wykorzystywali właśnie takie wzmacniacze, a ludzie na takich wzmacniaczach słuchali ich.

Muzyka była analogowa, płytki drukowane były pojęciem abstrakcyjnym, jednak ten sprzęt miał w sobie to coś, czego dzisiaj już nie ma. Dzisiejsza muzyka jest zbyt sztuczna, być może właśnie przez te wzmacniacze, albo jednak przez samych ludzi.