Wybieramy wagę samochodową

Wybieramy wagę samochodową

Wagi samochodowe to urządzenia używane w miejscach, gdzie konieczne jest częste ważenie pojazdów. W większości są to pojazdy ciężarowe, których ważenia dokonuje się w określonych celach. Obliczenie wagi załadunku, kontrola masy całkowitej pojazdu w związku z opłatami celnymi i wiele innych sytuacji, wymaga użycia profesjonalnej wagi.

Wagi stacjonarne i mobilne

waga samochodowaBardzo często waga samochodowa jest niezbędnym urządzeniem na skupie złomu, w hutach, na halach produkcyjnych, czy nawet na wysypisku śmieci lub w gospodarstwie rolnym. Ze względu na sposób montażu, wyróżniamy wagi stacjonarne i mobilne. Stacjonarna waga samochodowa w polskim prawie uznawana jest za budowlę i wymaga postawienia fundamentów. Aby móc zaopatrzyć swoje przedsiębiorstwo w taką wagę, należy postarać się o pozwolenie na budowę, ponieważ bez niego narażamy się na nieprzyjemne konsekwencje, związane z samowolką budowlaną. Należy również szczegółowo zaplanować miejsce, w którym stanie waga. Kierujmy się takimi kryteriami, jak niczym nie ograniczony wjazd i zjazd z wagi, odległość od przewodów elektrycznych, swobodny odpływ wody opadowej. Istotnym elementem jest wybór skali pomiaru wagi. W zależności, jakie obciążenie nas interesuje, mamy do wyboru wagi do 10, 15, 30, a nawet 40-60 ton. Pamiętajmy, że podłoże, na którym będzie stała nasza waga musi być stabilne i bardzo dobrze wypoziomowane, co zapewni prawidłowe pomiary. Alternatywą dla wagi stacjonarnej jest waga przenośna. Nie wymaga ona stawiania fundamentów. Jest urządzeniem, które w razie potrzeby można zdemontować i przenieść w inne miejsce. Zbudowana jest z konstrukcji ważącej, najazdów oraz przenośnych stalowych fundamentów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, a wagę stawiamy na przeznaczonym miejscu w około 10 godzin.

Wybór odpowiedniej wagi samochodowej powinien być decyzją przemyślaną, przede wszystkim pod kątem naszych potrzeb. Można zdecydować się na zakup sprzętu używanego, jednak często dodatkowe nakłady finansowe na pojawiające się usterki powodują, iż w praktyce oszczędności są złudne. Ponieważ jest to sprzęt kupowany na lata, warto zainwestować w renomowaną firmę z serwisem zarówno gwarancyjnym jak i pogwarancyjnym.