Taśmociągi do specjalistycznych zastosowań

Taśmociągi do specjalistycznych zastosowań

Napędy taśmociągowe wykorzystywane są do transportu materiałów w ciągach produkcyjnych. Tradycyjna konstrukcja, która jest zbudowana z elementu napędowego, wałów krańcowych, taśmy i rolek, znana jest już od lat i nadal jest jedną z najpopularniejszych. Świetnie sprawdza się w trudnych warunkach i przy odpowiedniej modyfikacji taśm nadaje się także do wielu zadań.

Specjalizacja taśm do transporterów przenośnikowych

specjalistyczne taśmy przenośnikoweKażdy transporter w układzie taśmowym działa na podobnej zasadzie. Zazwyczaj występują niewielkie różnice w budowie i zasadzie jego działania. Najczęściej spotykamy się jednak z różnorodnością rodzaju taśm, które są w nim zainstalowane. Nieraz wymiana taśmy sprawia, że nasz transporter możemy wykorzystać do zupełnie innego zadania niż został stworzony pierwotnie. Wszelkie specjalistyczne taśmy przenośnikowe zapewniają nam tą możliwość i służą do dostosowania transportera pod konkretne zadanie. Z reguły różnice polegają na innej strukturze taśmy, a zwłaszcza jej rzeźbieniu. Powierzchnia taśmociągu nie musi być gładka, gdyż jej gładkość nie wszędzie się sprawdza. Czasami w celu lepszego utrzymania materiału na taśmociągu dostosowuje się jego powierzchnie do danej struktury, aby lepiej trzymał się w czasie transportu. Wszelkie wyżłobienia, rowki poprzeczne i boczne, uwypuklenia, a także precyzyjne dostosowanie powierzchni taśmy do materiału, to właśnie to co charakteryzuje taśmociąg specjalistyczny. Tym się właśnie one różnią.

Producenci transporterów posiadają w swojej gamie różne rodzaje taśmociągów. Warto przed zakupem się z nimi w tym temacie skonsultować, gdyż często na pierwszy rzut oka nie widać do czego dany taśmociąg może służyć. Specjalna struktura jest jednak już sprawdzona i wykonana celowo jako najlepsza do danego zadania. Ma za sobą już na pewno godziny testów i poprawek.