Szalunki w zależności od rodzaju gruntu

Szalunki w zależności od rodzaju gruntu

 

Podczas projektowania i wznoszenia budynków bardzo istotne jest to, aby dopasować rodzaj konstrukcji do panujących warunków środowiskowych. Ekologiczne inwestycje to takie, które nie tylko wykazują niewielkie zapotrzebowanie na energię zewnętrzną i są ekonomiczne w eksploatacji. To przede wszystkim obiekty powstające przy niewielkiej ingerencji w otoczenie.

Szalunki a posadowienie konstrukcji

wynajem szalunkówAby zminimalizować konieczność ingerencji w środowisko naturalne, należy się do inwestycji odpowiednio przygotować i ją zaplanować. Oprócz klimatu charakterystycznego dla danego regionu kraju lub świata, mamy do czynienia z warunkami gruntowo-wodnymi. Bardzo trudno jest w nie ingerować, ponieważ powstawały w sposób naturalny przez miliony lat. Tak długi czas sprawił, że walka ze zbyt dużym nawodnieniem czy nienośnym gruntem nigdy nie przyniesie zamierzonych korzyści. Znacznie bardziej opłacalne jest dopasowanie do nich technologii wykonania i rodzaju konstrukcji. Właśnie dlatego wiele przedsiębiorstw budowlanych decyduje się na wynajem szalunków. Zabezpieczenie skarp wykopów przed usunięciem jest znacznie tańsze i mniej ingeruje w środowisko niż wykorzystywanie przetworzonych spoiw i wtłaczanie ich w ziemię w celu zwiększenia jej stabilności. Dodatkową zaletą jest także fakt, że szalunki do wykopów można dobrać w zależności od konkretnych warunków gruntowych.

Po wykonaniu robót zabezpieczenia można po prostu usunąć, a pozostałości po wykopach uzupełnić gruntem rodzimym. Jest to możliwe zarówno wtedy, gdy zdecydujemy się na zastosowanie klasycznych szalunków z drewna, jak i przy użyciu grodzic. Rodzaj zabezpieczenia ustala się bowiem indywidualnie w zależności od tego, z jakimi warunkami gruntowymi mamy do czynienia. Ustala się to na podstawie badań geotechnicznych.