Świece liturgiczne do kościoła

Świece liturgiczne do kościoła

Kościół to dla osób wierzących miejsce nie tylko modlitwy, ale przede wszystkim spotkania z Bogiem. Wierni potrzebują skupienia i odpowiedniego nastroju, czy klimatu do modlitwy, a to wszystko oferuje blask świecy. Jaką świecę wybrać, aby nadawała odpowiedni klimat?

Rodzaje świec liturgicznych

świece ołtarzowe olejoweOłtarz to centralny punkt każdej świątyni. Świeca na ołtarzu  to symbol intymności, który pożądany jest w miejscach sakralnych. Sprzyja modlitwie i daje ukojenie oraz spokój. Świece ołtarzowe olejowe występują w różnych rozmiarach i kolorach. Cechują się estetyką oraz bardzo dużą trwałością. Stanowią doskonałą ozdobę każdej świątyni. Niektóre ze świec olejowych posiadają emblematy eucharystyczne. Przykładem takiej świecy jest roratka, tryptyk, czy świeca pogrzebowa. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów imitujących prawdziwą parafinę.  W środku jest zamontowany wkład olejowy, który co jakiś czas należy uzupełnić. Świece  na wkład olejowy charakteryzują się tym, że palą się czystym płomieniem i nie dają efektów kopcenia. Dostępne są zazwyczaj w kolorze białym i żółtym, zdobione w różnorodny sposób taki jak elementy roślinne, ornamenty, czy symbole. Ponadto świece mogą posiadać wizerunek Maryi, czy Jezusa. Świeca jest także symbolem życia i Jezusa Chrystusa, więc nie może jej zabraknąć podczas sprawowania jakiegokolwiek nabożeństwa. Świece ołtarzowe olejowe są alternatywą dla tradycyjnych świec, ponieważ wyróżniają się znacznie dłuższym czasem spalania. Paschał to jedna z najważniejszych świec liturgicznych. Symbolizuje Jezusa Zmartwychwstałego. Zapalana jest w wielką sobotę podczas wigilii paschalnej. Jest zdobiona pięcioma otworami z czerwonymi ziarenkami kadzidła, które symbolizują zbawcze rany Chrystusa. Wyryty jest także rok bieżący i greckie litery Alfa i Omega. Podczas Wielkiej nocy paschał stawia się przy ołtarzu, natomiast po zakończeniu tego okresu paschał stawia się zazwyczaj obok chrzcielnicy.

Jak widać świece olejowe mają bardzo szerokie zastosowanie w miejscach sakralnych i kultu religijnego. Bez wątpienia wpływają kojąco na wiernych podczas modlitwy bądź nabożeństwa, a przede wszystkim świeca i jej światło to symbol obecności żywego Jezusa Chrystusa wśród nas.