Sprytne wykorzystanie deszczówki

Sprytne wykorzystanie deszczówki

Gromadzenie wody deszczowej do celów użytkowych jest bardzo popularne. Tak pozyskaną wodę można wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie lub porządkowania terenów wokół domu. Jeśli gromadzimy duże ilości wody możemy pokusić się o podłączenie zbiornika do domowej instalacji wodnej, pod warunkiem zastosowania odpowiednich filtrów.

W czym gromadzić wodę deszczową?

zbiornik na deszczówkęCeny wody dostarczanej nam przez wodociągi nie należą do niskich. Poza tym woda w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej towarem deficytowym i należy gospodarować nią oszczędnie. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie deszczówki, która może posłużyć do podlewania kwiatów w ogrodzie i w domu. Wodę deszczową można wykorzystać również do sprzątania terenów przy domu, mycia samochodu czy domowych porządków. Do korzystania z wody deszczowej konieczny będzie zbiornik na deszczówkę umieszczony w ogrodzie. Zbiorniki na gromadzenie wody deszczowej dzielimy na naziemne i podziemne. Te pierwsze mają objętość około 100 litrów, ale można je ze sobą łączyć, powiększając objętość. Drugie natomiast mogą mieć pojemność nawet kilku metrów sześciennych, co pozwoli na gromadzenie ogromnej ilości wody. Zbiornik na deszczówkę naziemny umieszczamy bezpośrednio przy rynnie, która odprowadza wodę deszczową z dachu. Zbiorniki naziemne najczęściej wykonywane są z wytrzymałych i odpornych na warunki atmosferyczne tworzyw sztucznych. Materiał, z którego wykonany jest zbiornik powinien posiadać również filtr UV, dzięki czemu zostanie ograniczony rozwój glonów i drobnoustrojów w wodzie. Nie bez znaczenia jest także estetyka wykonania zbiornika. Ze względu na to, że stoi on bezpośrednio przy domu, musi wyglądać atrakcyjnie, a nie szpecić.

Oferta zbiorników na gromadzenie wody deszczowej jest bardzo bogata, a sam wygląd zbiornika może stanowić atrakcyjną ozdobę przestrzeni zewnętrznej. Wyglądem zbiorniki mogą przypominać elementy drobnej architektury. Mogą one mieć kształt i wygląd pni drzew, głazów lub innych przedmiotów przypominających naturalne materiały.