Sprawdzone systemy oddymiające

Sprawdzone systemy oddymiające

Powstające obecnie na rynku obiekty muszą spełniać wymogi prawne, które są określone w odpowiednich normach, ustawach czy rozporządzeniach. Kluczowym zagadnieniem jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zarówno osób zgromadzonych na ich terenie jak i również mienia. Niektóre budynki ze względu na pełnioną funkcję są szczególnie newralgiczne. Mogą to być chociażby centra handlowe, muzea, kina czy teatry.

Jakie zalety ma oddymianie grawitacyjne?

system oddymiania grawitacyjnegoNa ich terenie równocześnie znajduje się bowiem wiele setek, a często tysięcy osób. W przypadku powstania zagrożenia ogniowego jest to sytuacja niezwykle trudna. Właśnie dlatego takie obiekty wyposażone muszą zostać w zaawansowane technologicznie rozwiązania, które pozwolą zapewnić bezpieczne warunki ewakuacji w momencie wykrycia zagrożenia. Szczególnie ważne jest odprowadzenie dymu, który jako produkt uboczny spalania powoduje bardzo duże niebezpieczeństwo. Do tego celu często wykorzystywany jest system oddymiania grawitacyjnego, który składa się z kilku podstawowych elementów. Można tutaj wspomnieć chociażby: klapy oddymiające, kurtyny dymowe oraz otwory napowietrzające. Dobry system powinien nie tylko usuwać gazy pożarowe lecz również obniżać temperaturę w obiekcie. W ten sposób chroniona jest konstrukcja obiektu co umożliwia przeprowadzenie szybkiej i sprawnej ewakuacji osób oraz innych działań służb gaśniczych.

Poszczególne elementy mogą być wykonane w taki sposób, że nie rzucają się zbytnio w oczy. Jest to niewątpliwa zaleta. Warto wspomnieć, że układ taki znacznie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Ze względu na jego rolę konieczne jest przeprowadzanie cyklicznych przeglądów, które pozwolą stwierdzić czy wszystko działa tak jak powinno. Wszelkie czynności muszą być wykonywane przez uprawnionych do tego celu specjalistów, którzy posiadają aktualne uprawnienia.