Specjaliści posługujący się programowaniem SCADA

Specjaliści posługujący się programowaniem SCADA

Dla osoby, która nie ma za wiele wspólnego z informatyką termin SCADA brzmi bardzo obco. Dla informatyka oraz dla programisty zajmującego się robotyką nie jest to termin wcale obcy. Wręcz przeciwne, system SCADA jest powszechnie stosowany w rożnych gałęziach przemysłu. Specjaliści potrafiący go obsłużyć mogą liczyć na niemal pewne zatrudnienie oraz na pewne zarobki.

Szerokie zastosowanie oprogramowania SCADA daje lepsze efekty

programowanie SCADACzy warto zostać programistą SCADA? Z cała pewnością warto to rozważyć. Oprogramowanie SCADA jest bardzo często wykorzystywane w przemyśle i robotyce. Za pomocą tego oprogramowania można między innymi obsługiwać proste i te bardziej skomplikowane roboty, które wykonują określone czynności. Jest to bardzo przyszłościowa dziedzina. Specjaliści od automatyki i robotyki już mają pełne ręce roboty. Nie musza narzekać na brak ciekawego zajęcia. Programowanie SCADA opiera się w dużej mierze na obsłudze sterowników i uruchamianiu poszczególnych komponentów systemu. Z cała pewnością wymaga to odpowiedniego przeszkolenia. Trzeba dobrze orientować się w podstawach programowania. Wiele firm na chwilę obecną poszukuje wykwalifikowanych programistów, którzy znają podstawowe systemy informatyczne i znają się na programowaniu SCADA. Takich specjalistów wciąż brakuje na rynku. Nie ulega jednak wątpliwości, że w najbliższym zasie będzie ich przybywać. W różnych miejscach w Polsce organizowane są specjalistyczne szkolenia z programowania nawet dla osób be wykształcenia informatycznego.

Każdy inżynier- automatyk przynajmniej raz miał do czynienia z systemem SCADA. SCADA jest systemem informatycznym, który obsługuje sterowniki PLC. Te sterowniki są połączone zazwyczaj z rozmaitymi urządzeniami mechanicznymi, do których można zaliczyć pompy oraz zawory.