Renesans gier planszowych

Renesans gier planszowych

stolarnia bydgoszcz

Gra planszowa jest to rodzaj gry towarzyskiej, której główna akcja skupiona jest wokół planszy. Jak wynika z ustaleń archeologów gry planszowe były już znane w starożytności. Często przybierały postać łamigłówki która miała na celu rozwój umysłowy.

Co warto wiedzieć o grach planszowych?

Gry planszoweUznaje się, że najstarszą grą na świecie jest gra z królewskich grobowców w Ur ich powstanie datuje się na rok około 2600 p.n.e. Gry planszowe rozwijały się przez wieki. Kiedyś uznawane za rozrywkę elit dziś dostępne dla każdego, wystarczy odwiedzić tylko polecany sklep z grami planszowymi. Jedną z najbardziej znanych gier na świecie są szachy. Jest to strategiczna gra dla dwóch graczy. Ich początek miał miejsce w Indiach prawdopodobnie w VI wieku naszej ery. Gra ta należy do jednych z najtrudniejszych na świecie. Gracze muszą wykazać się inteligencją i myśleniem strategicznym. O trudności tej gry może świadczyć fakt, że do tej pory nie udało się jej rozwiązać. Co oznacza, że nie istniej strategia gwarantująca wygraną. Szachy mają wielu zwolenników, świadczyć może o tym fakt że istniej olimpiada szachowa, gdzie zawodnicy z całego świata starają udowodnić swoje zdolności strategiczne. Wielkim zainteresowaniem pomimo upływu lat cieszą się także gry karciane. Karty powstały w Azji pierwsze wzmianki o nich pojawiają się już w X wieku naszej ery. W Europie pojawiły się prawdopodobnie w XIV wieku. Gry Karciane nie kojarzyły się już wtedy zbyt dobrze. Co spowodowało zakaz gry w karty, wydany przez biskupa w Niemczech. Obecne gry oprócz planszy mają mało wspólnego ze swoimi przodkami. Zapanowała moda na gry strategiczne, które są osadzone w czasie i wymagają dużego zaangażowania od graczy.

Jednak jak wynika ze statystyk branża gier planszowy przeżywa renesans, prognozowany jest 25% wzrost sprzedaży. Szczególnie chętnie kupowane są skomplikowane gry strategiczne, dzięki którym gracze mogą rozwijać swoje umiejętności.