Prywatne i publiczne żłobki

Prywatne i publiczne żłobki

W całym kraju działa kilkaset żłobków prywatnych i państwowych, które każdego roku przyjmują po kilkadziesiąt maluchów od dwunastego do dwudziestego czwartego miesiąca życia. Nie są one obowiązkowe, zatem nie każdy musi w nim zapisać swoje dziecko.

Ile godzin maluch spędza w żłobku?

żłobek prywatny bieżanówPosłanie dziecka do żłobka nie jest łatwym zadaniem dla żadnej mamy, a tym bardziej malucha. Dzieci są przyzwyczajone, że każdy dzień głównie spędzają z mamą i to z nią się bawią, uczą czy poznają świat. Rozłąka w tym okresie może być ciężka, ale niejednokrotnie jest konieczna. Jedne dzieci przez wiele dni płaczą i nie chcą zostawać w żłobku, a inne niemalże od razu się przyzwyczajają do nowego otoczenia. Większość żłobków prowadzi pewnego rodzaju zajęcia adaptacyjne przez kilka dni, aby maluch mógł się poczuć pewnie w trakcie pobytu w placówce. Rodzice chętnie z tej możliwości korzystają, bo wtedy maluch przebywa tam maksymalnie po kilka godzin. W normalnym systemie, dzieci spędzają w żłobku osiem godzin. Dla rodziców z Krakowa, którym jest potrzebny żłobek prywatny Bieżanów jest obszarem, gdzie znajduje się ich przynajmniej kilka. Niektórzy rodzice najpierw starają się o miejsce  dla dziecka w publicznej placówce, a dopiero potem, kiedy się to nie uda, to udają się do prywatnych żłobków. Wynika to przede wszystkim ze względów finansowych, ponieważ za żłobek prywatny trzeba co miesiąc płacić czesne w wysokości od pięciuset do nawet tysiąca złotych. Natomiast w państwowych placówkach rodzice opłacają symboliczne kwoty.

Bez względu czy sami zdecydujemy się na posłanie swojego malucha do żłobka czy też nie, to na pewno są one bardzo potrzebne na rynku. Przede wszystkim dla rodziców, którzy z różnych powodów muszą wrócić do pracy i nie mają z kim zostawić dziecka.