Precyzja w pomiarach czasu

Precyzja w pomiarach czasu

Zwody Formuły 1 niewątpliwe są najbardziej prestiżową impreza motoryzacyjna, o zasięgu globalnym. Zawodnicy osiągają prędkość w swoich bolidach nawet do 350 km/h! Prędkość ta sprawia, że potrzebne są najnowocześniejsze systemy do pomiaru czasu przejazdu kierowców na każdym okrążeniu.

Technologia pomocna w obliczaniu czasu

dokładny pomiar czasuPodczas wyścigów wykonywany jest niesamowicie dokładny pomiar czasu. Liczniki pokazują czas nawet do dziesięciotysięcznej sekundy po każdym okrążeniu. Samochody są specjalnie zaprojektowane i przystosowane by osiągały jak największe prędkości i by pomiar czasu był lepszy od konkurentów. Jest to najnowocześniejsza i najdokładniejsza technika pomiaru czasu ze wszystkich zawodów. Czas na torze jest niesamowicie istotny, nie tylko dla samych zawodników, ale i dla mechaników, którzy non stop udoskonalają auta tak, by były jak najdoskonalsze. Czas w dzisiejszych czasach stał się czymś z czym każdy chce się ścigać. Zawodnicy chcą być szybsi od wszystkich nawet od samych siebie. Po każdym okrążeniu, wyjeżdżają ponownie na tor, by pobić swój własny rekord. Bez rozwoju technologii w tej dziedzinie trudno byłoby ustalić tak dokładny czas, gdyż granica błędu jest tak mała że człowiek nie jest w stanie samodzielnie tego czasu zmierzyć. Reakcja człowieka niestety jest zbyt wolna, w porównaniu do działania maszyn. 

Wszyscy dziś chcemy latać wyżej, skakać  dalej jeździć szybciej. Nieustanna pogoń i walka z czasem odbywają się nie tylko w sporcie, ale i w życiu codziennym, dlatego pomiary czasu, poczynając od tradycyjnych szwajcarskich zegarków, na laserowych technikach na zawodach Formuły 1 kończąc, są nam tak potrzebne. Warto jednak pamiętać, że czas to jedyne aktywo jakie mamy i musimy wykorzystywać je zawsze w 100%.