Outsourcing kadr i płac

Outsourcing kadr i płac

Księgi rachunkowe

W ofertach firm zajmujących się księgowością, dostępne są nie tylko usługi rachunkowe zgodne z obowiązującą Ustawą o rachunkowości. Biura, które proponują outsourcing księgowy, zajmują się rozliczeniami podatkowymi. Prowadzenie ksiąg rachunkowych czy ryczałtu ewidencjonowanego, firmy księgowe zwykle wzbogacają jednak także o kompleksowy outsourcing spraw kadrowo-płacowych. Co jednak dokładnie kryje się pod tą usługą?

Outsourcing kadr i płac – co to jest?

Księgi rachunkoweUsługi księgowe, w postaci w outsourcingu kadr i płac, pozwalają przedsiębiorcy uniknąć wszelkich formalności związanych z zatrudnianiem pracowników. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych łączy prawo podatkowe z prawem pracy i ubezpieczeń społecznych. Obowiązują tutaj ściśle określone terminy składania deklaracji, uiszczania składek ubezpieczeniowych oraz płacenia podatków od wypłacanych wynagrodzeń. Dlatego samodzielne prowadzenie kadr byłoby, dla przeciętnego pracodawcy, bardzo czasochłonne. Outsourcing kadr i płac, pozwala właścicielowi firmy skupić się na podstawowej działalności. Biuro rachunkowe zatrudnia osoby, które na bieżąco śledzą zmieniające się przepisy, analizują pojawiające się rozporządzenia. Podstawą outsourcingu kadr i płac jest ewidencjonowanie danych w specjalistycznych systemach. Oferta obejmuje także kompleksowe prowadzenie ksiąg rachunkowych wrocław i  teczek osobowych wszystkich pracowników zatrudnionych przez firmę, sporządzenie list płac oraz naliczanie wynagrodzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami. Biura świadczące usługi księgowe rozliczają również rachunki do umów zlecenie i o dzieło, prowadzą ewidencję urlopów oraz zwolnień lekarskich. Kolejną częścią usług jest zgłaszanie nowych pracowników do ZUS oraz sporządzanie deklaracji ZUS i PFRON. Księgowi przygotowują również rozliczenia podatkowe poszczególnych pracowników. Chodzi tutaj o PIT 11, PIT 40, PIT 8AR, PIT 4R, ZUS IWA.

Outsourcing kadr i płac zwykle obejmuje także monitoring szkoleń BHP załogi zatrudnionej w firmie. To biuro rachunkowe wystawia pracownikom świadectwa pracy oraz zaświadczenia o zatrudnieniu czy uzyskiwanych zarobkach (potrzebne np. do kredytów). Oferta może obejmować dodatkowo rekrutację nowych pracowników.