Opryski grzybobójcze w rolnictwie

Opryski grzybobójcze w rolnictwie

Dzisiejsze rolnictwo opiera się w dużej mierze na stosowaniu środków chemicznych. Pomimo dyskusji na temat szkodliwości tych środków nie można pominąć wielu elementów, jakie rolnictwo zyskało dzięki chemii. Bez niej nie sądzę, żeby garstka rolników była w stanie wyżywić całą planetę, której populacja rośnie z dnia na dzień.

Stosowanie środków na grzyby w uprawach zbóż

środki na grzyby w zbożachOpryski chemiczne są konkretnie nastawione na walkę z pewnym problemem. Jedne są wykorzystywane do walki z chwastami, a inne z pasożytami. Wszystkie te zagrożenia mogą przyczynić się do degradacji upraw, a w konsekwencji także do tego, że plony będą małe lub nie będzie ich wcale. Bardzo popularnym opryskiem są środki na grzyby w zbożach, ze względu na częstość występowania tego zjawiska. Grzyby stanowią poważne zagrożenie dla zbóż, ponieważ potrafią się szybko rozprzestrzeniać, a do ich powstania nie trzeba wcale wiele poza odpowiednim klimatem. Grzyby, gdy już zaatakują, to bardzo trudno jest z nimi walczyć, dlatego też zaleca się pryskanie pól jeszcze zanim się mocno rozprzestrzenią, a już najlepszą metodą jest prewencja, czyli oprysk jeszcze przed ich wystąpieniem. Rolnicy, którzy dbają o regularność oprysków potrafią zebrać z hektara pola nawet kilkukrotnie większy plon niż w przypadku rolników, którzy próbują obyć się bez chemii. Takie są fakty, które żadne środowisko ekologiczne nie może podważyć, dlatego też nikt z oprysków nie rezygnuje.

Zyski z pól pielęgnowanych są kilkukrotnie większe niż z innych, dlatego też wiele osób decyduje się na wykorzystanie oprysku już od samego początku. Szczególnie dotyczy to tak wrażliwych upraw jak zboże, które potrafi być zdziesiątkowane przez grzyby, a także inne pasożyty. Odpowiedni oprysk zaradzi jednak temu i rolnicy pozbędą się dzięki temu tego trudnego problemu.