Operatorzy koparek pilnie poszukiwani

Operatorzy koparek pilnie poszukiwani

Zawód budowlańca jest wymagający i niewdzięczny. Praca na budowie wiąże się najczęściej z wieloma godzinami ciężkiej harówki, co niekoniecznie przekłada się na zarobki. Dlatego też nasz kraj od kilkunastu lat odczuwa deficyt wykwalifikowanych pracowników budowlanych i, chcąc nie chcąc, musi posiłkować się siłą roboczą zza granicy.

Koparka i ładowarka na wagę złota

koparkiWśród pokolenia naszych dziadków, a później rodziców, zawody związane z budowlanką były popularnym kierunkiem szkolenia wśród młodych ludzi. Co drugi mężczyzna uczył się na budowlańca lub mechanika. W modzie były zawody typowo techniczne. Jednak moda się zmienia i już kilkanaście lat później popularnością zaczął cieszyć się marketing, zarządzanie i kierunki informatyczne. Jakby tego było mało, wykwalifikowani pracownicy obsługujący koparki zaczęli wyjeżdżać poza granice naszego kraju, w poszukiwaniu lepszych zarobków. Wszystko to spowodowało, że dzisiejsze firmy budowlane narzekają na brak dobrych pracowników i muszą posiłkować się nie zawsze zadowalającą siłą roboczą zza wschodniej granicy. Jak zatem zostać poszukiwanym przez rynek pracy, wykwalifikowanym operatorem koparki? Niezbędne jest wykształcenie podstawowe, badania lekarskie, oraz pomyślnie ukończony kurs, uprawniający do obsługi konkretnych typów maszyn budowlanych. Szkolenie to dzieli się na część teoretyczną i praktyczną, przy czym tej drugiej jest zdecydowanie więcej. Średni koszt takiego kursu, o który możemy ubiegać się sami, lub możemy zostać skierowani przez pracodawcę, wynosi między 1200 a 2500 złotych. Istnieje również możliwość otrzymania dofinansowania z urzędu pracy. Każde szkolenie trwa ponad 100 godzin i kończy się sprawdzianem przeprowadzonym przez specjalnie powołana komisję.

Na co może liczyć wykwalifikowany operator maszyn budowlanych? Zarobki uzależnione są od kilku czynników. Przede wszystkim od uprawnień, jakie posiadamy. Po drugie, od lokalizacji. Im większe miasto, tym lepsze zarobki. Nie bez znaczenia jest również charakter firmy, dla jakiej pracujemy. Niektóre z firm budowlanych inwestują w sprzęt i ludzi, wynajmując się później na zlecenia zewnętrzne. Choć praca budowlańca jest wymagająca, w dzisiejszych czasach oferuje więcej korzyści, niż jeszcze kilkanaście lat wstecz.