Okulary dla Daltonistów

Okulary dla Daltonistów

Daltonizm to choroba, polegająca na nierozróżnianiu niektórych barw. Jest to choroba przenoszona genetycznie i dotyczy około dziesięciu mężczyzn. To oni są najczęściej narażeni na daltonizm. Daltonizm to poważna sprawa, która utrudnia wiele spraw, na przykład prowadzenie samochodu.

Co dają okulary przy daltonizmie?

daltonizm okularyWiele osób dotkniętych tą chorobą nie zauważa problemu. Dla nich ich postrzeganie koloru jest całkowicie normalne. W pewnym czasie dopiero uświadamiają sobie, że widzą inaczej kolory niż pozostali. Jeśli chodzi o daltonizm okulary można kupić przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych. W Polsce kiedyś nie były dostępne okulary korygujące daltonizm, jednak obecnie są dostępne i można je z łatwością kupić. Koszt zakupu owych okularów wynosi około kilka set złoty. Okulary należy dobrać indywidualnie dla siebie, chociażby pod względem wielkości. Na rynku są dwa rodzaje okularów. Dlatego na stronie producenta istnieje możliwość wykonania testu, który ma za zadanie określić, który rodzaj okularów będzie odpowiedni. Również test można wykonać u okulisty, cz też w sklepach sprzedających okulary korygujące daltonizm. Wówczas okulary odpowiednio filtrują długości fal sprawiając, że dana osoba całkiem inaczej widzi barwy. Zakładając okulary po raz pierwszy może dana osoba być lekko przytłoczona. Nagle w całkiem innym świetle zobaczy otaczający go świat. Osoby takie mogą cieszyć się rozpoznawaniem kolorów świateł drogowych, a także zachodem słońca i wieloma innymi rzeczami.

Daltonizm dotyczy części populacji. Takie osoby nie mogą jeździć samochodem, ponieważ nie rozróżniają kolorów świateł drogowych. Dlatego wiele osób szuka innego rozwiązania. Obecnie okazują się nim okulary typowo dla daltonistów, pozwalają one na zobaczenie kolorów rzeczywistych, które widzą inni.