Odzyskujemy ciepło z domu – rekuperatory

Odzyskujemy ciepło z domu – rekuperatory

pompa ciepła powietrze woda

Decydując się na zakup starego domu bardzo często zwracamy uwagę na zimno bijące od okien. Decydujemy się pierwsze na uszczelnianie, zatykamy szpary kocami, ale dochodzimy do wniosku, że to nie jest idealne rozwiązanie. Decydujemy się zatem na kolejny krok jakim jest zakup nowych okien, a także ogrzanie ścian styropianem. Dzięki tym czynnością sprawiamy, że w domu staje się znacznie cieplej i mniej tracimy energii cieplnej na ogrzanie.

rekuperatorNiestety z czasem to co nas tak cieszyło, zaczyna być dla nas uciążliwe. Dlaczego? Wraz z zablokowaniem dostępu powietrza do naszego domu tworzymy z niego pojemnik, w którym nie ma przepływu powietrza. W związku z tym tworzy się na wilgoć, a ta z kolei przyczynia się do tworzenia pleśni na ścianach. Inwestycja zatem nie wydaje się być najtrafniejsza. Kolejnym krokiem albo otwieramy okna, albo też montujemy wywietrzniki.
Wykonujemy zadania, które nas zamykają w błędnym kole. Uszczelniamy aby zyskać ciepło, a następnie otwieramy okna montujemy nawietrzniki, aby to ciepło tracić. Niestety żadne z zadań ie przyczynia się do rozwiązania powstałego problemu. Wydajemy pieniądze, a korzyści z inwestowania w tym przypadku nie ma. Wbrew naszym oczekiwaniom efekt staje się odwrotny. Rozsądnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w wentylację centralną, którą jest rekuperacja. Dzięki zastosowaniu systemu wentylacyjnego i rekuperatorów nie tracimy ciepłego powietrza, które zazwyczaj nam ucieka wszelkimi możliwymi kanałami, a go odzyskujemy. Dzięki temu rekuperator w domu w znacznym stopniu ulega poprawie cyrkulacja powietrza co ma bardzo dobry wpływ nie tylko na stan naszego domu ale również na stan zdrowia jego mieszkańców. Warto zwrócić uwagę, że dzięki rekuperacji zyskujemy nie tylko ciepłe powietrze, które wywiewane jest do pomieszczeń takich jak pokój dzienny, dziecięcy czy też sypialnia, ale pozbywamy się skutecznie wilgotnego powietrza, który staje się przyczyna leśni w naszym domu.

Najczęściej to wilgotne powietrze powstaje w łazience i kuchni, a dzięki schematom wentylacji jest on usuwany.