Najlepsze obuwie na piesze wędrówki

Najlepsze obuwie na piesze wędrówki

Wybierając się w piesza wędrówkę nie można zapominać o odpowiednim doborze właściwego obuwia. Zwykłe trampki lub powszechnie znane buty sportowe świetnie sprawdzają się w spacerach po równej powierzchni. Co jednak, gdy na swojej trasie spotkany wyboiste szlaki i kamienne drogi. Wówczas w nieodpowiednim obuwia łatwo o kontuzję.

Rodzaje butów trekkingowych

nieprzemakalne buty trekkingowe letnieObecny rynek oferuje bardzo szeroki wybór różnego typu butów. Buty, które są wprost stworzone do długich i trudnych pieszych wędrówek to buty trekkingowe. To w nich można uchronić swoje stopu i kostki przed kontuzjami. Ale jaki rodzaj butów trekingowych wybrać? Na rynku dostępne są zazwyczaj 3 rodzaje butów tego typu. Pierwsze z nich są to tzw. all terrain. Mają one stosunkowo niską cholewkę. Nie są polecane na wyprawy w szlaki górskie. Ich główne przeznaczenie to nordic walking. Kolejnym rodzajem są buty hiking. Te są wprost stworzone na góry. Mają wysoką cholewkę, która zabezpiecza kostkę. Ostatnim z rodzajów są tzw. trekking. Charakteryzują się one nieprzemakalnością, bardzo wysoką cholewką oraz grubą podeszwą. Producenci rozróżniają je także na sezony. Nieprzemakalne buty trekkingowe letnie są lżejsze. Wykonane są z bardziej przewiewnych materiałów. Z kolei zimowe buty trekkingowe wykonane są zazwyczaj ze skóry, w środku posiadają dodatkowe ocieplenie oraz membranę, która zapobiega przemakaniu.

Poszukując odpowiedniego obuwia do pieszych wędrówek, trzeba wziąć pod uwagę właściwości poszczególnych rodzajów butów. Zależnie od tego, gdzie najczęściej będą one wykorzystywane (na jakich trasach) oraz o jakiej porze roku, można zdecydować się na buty trekkingowe o różnych rodzajach. Ich poszczególne cechy są dostosowane do specyficznych warunków pogodowych oraz nawierzchni na jakiej będą wykorzystywane.