Na czym polega windykacja?

Na czym polega windykacja?

sekurytyzacja

Słowo windykacja oznacza roszczenie albo dochodzenie. Rozszerzając znaczenie tego terminu można powiedzieć, iż windykacja to dochodzenie swoich praw lub własności. Windykację ułatwić mają specjalne przepisy prawne. Kancelarie prawne najczęściej oferują dwa rodzaje windykacji – polubowną i sądową.

Windykacja polubowna polega na pisemnym ponaglaniu lup przypominaniu dłużnikowi o zaległej spłacie. Celem monitowania jest doprowadzenie do uregulowania wszystkich należności. Windykacja sądowa obejmuje te wszystkie przypadki, w których dłużnicy nie wykazują chęci do współpracy. Ten rodzaj windykacji polega na uzyskaniu nakazu sądu do zapłaty lub specjalnego wyroku sądu, który w pewnych przypadkach staje się podstawą do egzekucji komorniczej.
Szczególnie uparci dłużnicy mogą zatem słusznie obawiać się wizyty komornika. Obok opisanego podziału istnieją również rozróżnienie na windykację miękką i twardą. Windykacja miękka dotyczy dłużników o stosunkowo krótkim czasie zadłużenia. W takim wypadku formy presji sprowadzają się do upomnienia lub prośby o dokonanie płatności. Windykacja twarda obejmuje nie tylko skierowanie sprawy na drogę sądową, ale i wpisanie dłużnika do rejestru informacji gospodarczej, wizyt tak zwanych windykatorów terenowych oraz wywiadu detektywistycznego.

Aby uniknąć wszystkich konsekwencji związanych z windykacją, najlepszym rozwiązaniem jest regulowanie wszystkich należności w terminie.

Dodaj komentarz