Na czym polega system Big-Bag?

Na czym polega system Big-Bag?

Sporym wyzwaniem do niedawna było transportowanie, a przede wszystkim rozładowywanie towarów sypkich. Bardzo często worki, w których transportowano takie materiały, ulegały rozerwaniu, co oznaczało spore straty. Obecnie korzysta się wiec ze specjalnego systemu transportu takich surowców.

Jak rozładowuje się towary w systemie Big-Bag?

rozładunek big-bagBardzo sporym problemem do niedawna był transport towarów takich jak kawa, różne przypraw, czy też na przykład wapno. Materiały takie bowiem, ze względu na swoja formę, łatwo było utracić w wyniku nawet minimalnego rozerwania worka czy uszkodzenia kontenera, w których takie surowce zazwyczaj się transportuje. Dlatego obecnie podczas transportu materiałów sypkich wykorzystuje się specjalny system, znany jako rozładunek big-bag. Polega on przede wszystkim na wykorzystaniu specjalnych worków czy też kontenerów, które są stworzone z materiałów bardzo odpornych na rozerwanie. Oprócz tego, takie worki czy też kontenery są wyposażone w specjalne elementy umożlwiające odessanie ich zawartości, dzięki czemu w danym worku nie zostaje nawet najmniejsze ziarenko przewożonej przyprawy. Ważny jest także sposób w jaki przewozi się takie worki w systemie Big-Bag. Otóż, nie chwyta się takich worków bezpośrednio, ale za pasy transportowe, którymi dany worek czy też kontener jest zabezpieczony. Dzięki temu nie ma ryzyka, że robot transportowy podnosząc dany worek rozerwie go. Zalety systemu rozładunku Big-Bag są tak duże, ze obecnie system ten jest wykorzystywany przez wszystkich przewoźników, którzy zajmują się transportem materiałów sypkich.

Transport, jak i rozładunek materiałów sypkich wymaga odpowiedniego podejścia. W innym wypadku bowiem może nam grozić ryzyko utraty cennych surowców. Dlatego też warto krzątać z opracowanego wcześniej systemu transportu, opartego o użycie odpowiednich urządzeń i worków.