Monitorowanie przebiegu porodu za pomocą aparatu KTG

Kiedy kobieta ze skurczami porodowymi zgłasza się do szpitala zostaje poddana badaniu kardiotokograficznemu. W przypadku, kiedy kobieta jest po terminie porodu musi odbywać takie badanie co kilka dni. Dzięki badaniu lekarze kontrolują pracę serca dziecka oraz skurcze macicy. Dzięki temu w porę mogą wykryć wszelkie odchylenia od normy.
Po co wykonywać badania kardiotokograficzne?
Kobiety w ciąży, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą będą miały wykonywane badanie kardiotokograficzne wcześniej. Dzieje się tak również w przypadku ciąży mnogiej lub ciąży zagrożonej. Jeśli matka nie wyczuwa ruchów dziecka to również istnieją wskazania do wykonania KTG. Profesjonalny aparat KTG stosowany jest zwykle w późnej ciąży oraz przed samym porodem. Czasami wykorzystuje się go podczas porodu, jeśli nie przebiega on prawidłowo. Za pomocą aparatu KTG lekarze mogą wykryć tachykardię lub bradykardię. Umożliwia to podjęcie szybkich działań lekarzy. Badanie KTG zwykle trwa pół godziny i wykonywane jest, gdy kobieta leży na lewym boku. Na jej brzuchu mocuje się specjalne pasy z czujnikami. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla przyszłej mamy oraz dziecka. W przypadku wystąpienia jakichś odchyleń w wynikach, badanie może trwać nawet godzinę. Lekarze, na podstawie przebiegu ciąży dokładnie analizują uzyskane wyniki badania z aparatu KTG i podejmują odpowiednie kroki.
Istnieje możliwość wypożyczenia aparatu do KTG, aby móc samodzielnie w domu monitorować pracę serca dziecka. Jest to bardzo wygodna opcja dla przyszłych rodziców, ponieważ mają pewność, że wszystko przebiega dobrze. W razie wątpliwości zawsze mogą zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, który rozwieje wszelkie wątpliwości lub zleci specjalistyczne badania.