Metody magazynowania paszy

Metody magazynowania paszy

prosiaki

Trzeba wiedzieć, że jeśli będziemy nieprawidłowo magazynować pasze to wówczas możemy doprowadzić do dużych strat.prosiaki

Straty mogą zostać spowodowane na przykład przez niewłaściwe wybieranie lub transportowanie kiszonki. Wiadomo, że istnieje wiele metod wybierania i transportowania paszy. Jednak obojętnie jak to będziemy robić to trzeba pamiętać o tym, że trzeba to robić jak najbardziej ostrożnie. Mówiąc o magazynowaniu nie można zapominać o rozporządzeniu ministra w tej sprawie. Mówi ono, że magazyny pasz powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od okna inwentarskie od producenta.

Trzeba tutaj brać pod uwagę bezpieczeństwo pożarowe oraz ochronę środowiska naturalnego. Jeśli chodzi natomiast o metody przechowywania paszy to jest ich wiele. Pierwszym jest płyta na kiszonkę. Ta powinna być wykonana z betonu, który zapewni wodoszczelność. Trzeba jednak wykonać odpływ. Większą popularnością w magazynowaniu cieszą się jednak silosy paszowe. W tym przypadku można rozróżnić kilka ich rodzajów.

Pierwszym jest silos przejazdowy. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że łatwo można magazynować w nim rośliny, które wydzielają soki. Można także zbierać te wycieki do zbiornika. Ograniczony jest dostęp powietrza do zakiszanej masy. Mniejsze są straty oraz zanieczyszczenie masy paszy glebą. Wadą takiego rozwiązania jest wysoki koszt wybudowania silosu.

Drugim rodzajem jest silos z zadaszeniem. Będzie on zapewniał sporą ochronę kiszonki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Posiada naturalną wentylację. Można magazynować soki. Do wad należy to, że wysokość silosu zależy przede wszystkim od wysokości układania zakiszanego materiału w silosie. Tutaj także koszty budowy są wysokie. Kolejny typ silosów to silosy wieżowe.

Jest to naprawdę kosztowna metoda magazynowania kiszonki. Duży problem może sprawiać człowiekowi napełnianie oraz opróżnianie silosu. Takie wieże mogą być wykonane ze stali lub też z włókna szklanego. Jeśli chodzi o opróżnianie silosu to lepiej będzie robić to od góry. Wówczas tlen nie dostanie się do wnętrza kiszonki.