Home » Wygląd i zdrowie » Kultury bakterii w zakwasce do kefiru

Kultury bakterii w zakwasce do kefiru

Fermentowane napoje mleczne znane są już od bardzo dawna. Jednym z pierwszych takich napojów był kefir. Nie każdy wie, że tego typu napój można stworzyć nawet we własnym domu, korzystając ze specjalnie przygotowanych kultu bakterii, które są dostępne w sprzedaży. Ilość bakterii w jednym gramie takiej mieszanki to aż 8 miliardów.

Bakterie do kefiru: pałeczki, paciorkowce, bifidobakterie

najlepsze bakterie kefiroweJedna fiolka bakterii kefirowych ma zazwyczaj masę 0,5 g. Warto wspomnieć o tym, jakie konkretnie bakterie znajdują się w preparatach, które można zamówić nawet przez internet. Oczywiście na pierwszym miejscu znajduje się Lactococcus lactis. Wyróżnić należy też bakterię Streptococcus termophilus, która należy do paciorkowców. Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis również znajdują się w mieszance. Są to najlepsze bakterie kefirowe, dzięki którym można przygotować pyszny napój. Orzeźwiający smak lekko sfermentowanego mleka to jeszcze nie wszystko. Najważniejsze są przecież prozdrowotne właściwości takiego napoju, a tych oczywiście nie brakuje. W krajach wschodnich, a także na Bałkanach kefir jest napojem niezwykle popularnym, który na stałe związany jest z tamtejszą tradycyjną kuchnią. Prawdopodobnie napój ten pochodzi z rejonu Kaukazu. Można się domyślić, że powstanie kefiru było tylko i wyłącznie dziełem przypadku. Już starożytni hodowcy kóz przechowywali mleko w specjalnych workach wykonanych ze skóry naturalnej. Kiedy mleko lekko skwaśniało, zaczynali je pić.

Wśród kultur bakterii znajdują się tylko i bakterie symbiotyczne, czyli takie, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Są to nie tylko pałeczki kwasu mlekowego, ale również paciorkowce mlekowe, drożdże i bifidobakterie. Zakwaska do kefiru sprawia, że w domowych warunkach możliwe jest wyprodukowanie pysznego i zdrowego kwaśnego napoju.