Kudowa Zdrój – krótka charakterystyka

Kudowa Zdrój – krótka charakterystyka

Kudowa zdrój uzdrowisko

Kudowa Zdrój to malownicze miasto usytuowane w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Miasto położone jest na powierzchni ponad trzydziestu trzech kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców waha się w granicach dziesięciu tysięcy.

Pierwsze wzmianki na temat tejże miejscowości pochodzą z roku tysiąc trzysta pięćdziesiątego czwartego. Prawa miejskie Kudowa Zdrój otrzymała tuż po zakończeniu się drugiej wojny światowej, w roku tysiąc dziewięćset czterdziestym piątym. To przepiękne miasteczko wznosi się na wysokości czterystu metrów nad poziomem morza.
Podział administracyjny Kudowy przebiega między dzielnice oraz osiedla. Do najbardziej znanych zabytków tegoż miasta należą: hala spacerowa w Parku Zdrojowym, dzielnica wiejska z dziewiętnastego wieku, cmentarz przykościelny oraz Kościół parafialny pod wezwaniem świętej Katarzyny z siedemnastego wieku.
Do głównych zaś atrakcji turystycznych miasta należą między innymi: Kaplica Czaszek, czyli jedno z trzech takich miejsc w całej Europie, które wyłożone zostało czaszkami i piszczelami ludzi zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej oraz zarazy. Ponadto inną, ciekawą atrakcją turystyczną jest przepiekanie odrestaurowany Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych.

Na terenie Kudowy Zdrój działają następujące wspólnoty wyznaniowe: Kościół Katolicki, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Zielonoświątkowy oraz Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.

Dodaj komentarz