Jakie oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki?

lampy

Zasady rozmieszczenia światła są takie same zarówno w przypadku małej, jak i dużej łazienki. W takim pomieszczeniu niezbędne będą przynajmniej dwa rodzaje światła – górne oraz światło zlokalizowane nad lustrem.
lampyW przypadku doświetlania lustra sprawdzą się lampy italux z matowego szkła, które nie będą oślepiające. Ważne jest to, żeby osoba przeglądająca się w lustrze widziała się dokładnie i żeby na jej twarz nie padały żadne cienie. Brak odpowiedniego oświetlenia nad lustrem może spowodować, że będziemy mieć problemy z wykonaniem precyzyjnego makijażu lub goleniem. Z kolei lampy sufitowe powinny dokładnie oświetlać całe pomieszczenie. Coraz częściej stosuje się oświetlenie wpuszczane w sufit podwieszany albo listwy LED ukryte we wnęce. Najlepiej, jakby były zamontowane na dwóch niezależnych obwodach. Tak, aby można było je włączać razem lub osobno. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale znaczenie ma również barwa światła. Do łazienek polecana jest chłodna tonacja, w ten sposób można uzyskać lepszą ostrość widzenia i lepszy kontrast.

Zasada jest taka – im chłodniejsza barwa światła, tym jego natężenie powinno być wyższe. Jeżeli posiadamy większą łazienkę warto zastanowić się nad doświetleniem strefy kąpielowej, czyli wannę lub kabinę prysznicową. W tym miejscu najlepiej zdecydować się głównie na ciepłe barwy, które sprzyjają odprężeniu i zapewniają lepszy relaks. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie dekoracyjne np. światłowodowe, można też podświetlić półki oraz dolną krawędź mebli.