Jaki kolor folii do belowania wybrać?

Jaki kolor folii do belowania wybrać?

 

Można z łatwością zauważyć, że na rynku występują folie do belowania w rożnych odsłonach. Oczywiście na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że folie różnią się między sobą kolorem. Jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, że kolor foli jest tak samo ważny dla procesu kiszenia jak i sama grubość folii. Zatem co dokładnie powinniśmy wiedzieć o kolorze folii wybieranej do belowania? 

Czy kolor folii do belowania ma znaczenie?

solidna folia do belowaniaNa samym początku warto by było zaznaczyć, że kolory folii przede wszystkim dzielone są według kategorii jasne i ciemne. Można wśród nich wyróżnić folię białą, zieloną i czarną. Sposób uszeregowania kolorów w zdaniu nie jest jak najbardziej przypadkowy. Uszeregowane zostały w taki sposób, aby przedstawić uszeregowanie ich właściwości. Jasne folie do belowania odbijają promienie słoneczne. Dodatkowo są wzbogacone w stabilizatory, które chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym. Musimy zdać sobie zatem sprawę z tego, że odbijanie promieni słonecznych przez folię będzie zapobiegało podnoszeniu się temperatury wewnątrz. Jak najbardziej będzie to zjawisko pożądane w okresie późnej wiosny i lata. Musimy wiedzieć o tym, że zbyt wysoka temperatura uniemożliwiłaby odpowiedni wzrost bakterii mlekowych, co zakłóciłoby w znacznym stopniu przebieg samego procesu fermentacji. Dlatego właśnie do zakiszania pierwszego pokosu traw używana jest solidna folia do belowania w kolorze białym i zielonym. Pozostaje jeszcze folia czarna. Ona powinna być używana przy zakiszaniu traw skoszonych w późnym okresie letnim. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że folia czarna będzie absorbowała promieniowanie, a to będzie wywoływało zwiększenie temperatury. Przy niższych temperaturach na zewnątrz z decydowanie będzie to potrzebne dla utrzymania prawidłowych warunków procesu kiszenia.

Kolor folii do belowania ma decydujące znaczenie. Nie powinniśmy traktować tej kwestii jako obojętną. Może się okazać, że nieprawidłowo dobrany kolor folii do belowania spowoduje nie zakiszenie się traw a ich całkowite spleśnienie. Nie trudno jest nam się domyślić, że pleść eliminuje siano jako pożywienie dla zwierząt. Dlatego właśnie należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie dobrych warunków procesu kiszenia.