Jak wybrać taśmę pakową i folię stretch?

Jak wybrać taśmę pakową i folię stretch?

folia stretch

Do pakowania przedmiotów niezbędne są kartony oraz folie, które pozwolą zabezpieczyć towar. Do zapakowania palet najczęściej używana jest maszynowa folia stretch. Taką folią termokurczliwą za pomocą automatycznych lub półautomatycznych owijarek owija się całą paletę z towarem. Nieco inaczej pakowane są jednak paczki w sklepach internetowych.

folia stretchWiele zależy oczywiście do oferowanego asortymentu. O wiele łatwiej zapakować bowiem obuwie, ubrania czy zabawki niż kruchą zastawę kuchenną, duże urządzenia elektroniczne, buteleczki z perfumami czy dekoracyjną porcelanę. Wysyłany towar należy odpowiednio zabezpieczyć przed stłuczeniem, zarysowaniem i innymi uszkodzeniami powstałymi w transporcie wskutek przesuwania paczek czy turbulencji.
Często niezbędna staje się więc folia bąbelkowa oraz taśma pakowa. Jak jednak wybrać dobrą taśmę? Otóż taśmy dostępne na rynku znacznie różnią się od siebie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że inne materiały klejące sprawdzą się do klejenia papieru czy tektury, a inne do folii. Dlatego podczas zakupu należy wziąć pod uwagę to, czy potrzebna nam taśma do sklejania kartonów, czy na przykład folii. W profesjonalnym użytku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj kleju wykorzystanego w taśmie pakowej.
Producenci proponują kleje solvent, hot-melt oraz akryl. Firmy, które potrzebują taśmy odpornej na niskie i wyższe temperatury powinny zdecydować się na taśmy oparte o klej typu solvent. Tego rodzaju klej postaje z naturalnego kauczuku. Sklejone powierzchnie wytrzymują nawet w temperaturze minusowej (do około minus 10 stopni C) oraz wysokiej (do 60 stopni C). Taśmy tego typu idealnie sprawdzą się więc do pakowania mrożonek. Są także bardzo wytrzymałe.

Dzięki temu z powodzeniem można używać ich w magazynach do pakowania ciężkich kartonów. Taśmy wykorzystujące klej z kauczuku syntetycznego możemy zaś używać do klejenia folii. Z powodzeniem można je także użyć do kartonów. Takie taśmy pakowe często określane są mianem taśm transportowych.