Jak działa rekuperator oraz wentylacja grawitacyjna?

Jak działa rekuperator oraz wentylacja grawitacyjna?

pompa ciepła powietrze woda

W każdym budynku mieszkalnym niezbędna jest wentylacja. Tradycyjnym rozwiązaniem są tutaj systemy grawitacyjne. Tego typu wentylację przez wiele lat wykorzystywano w polskim budownictwie. Obecnie coraz popularniejsza jest wentylacja mechaniczna. W budynkach energooszczędnych i pasywnych montowany jest zwykle także rekuperator, który pozwala na odzysk z wentylacji ciepła.

rekuperatorJednak w wielu blokach oraz domach jednorodzinnych nadal wykorzystywana jest tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Jej zaletą jest przede wszystkim to, że nie wymaga montowania dodatkowych kanałów na ścianach czy suficie. A to oznacza, że cały system nie zajmuje w mieszkaniu w ogóle miejsca. Warto także docenić jeszcze jeden plus tego typu wentylacji.
Otóż jest ona tania w eksploatacji i nie wymaga dodatkowej konserwacji. W jaki sposób jednak działa tego rodzaju system? Otóż cały system pomoże nam usunąć z naszych domowych pomieszczeń dwutlenek węgla oraz parę wodną i wszelkiego typu zanieczyszczenia. Dostarczy nam zaś tlenu z zewnątrz. Sama zasada działania wentylacji grawitacyjnej jest dość prosta. Opiera się bowiem na wentylacji naturalnej. Cały system składa się z ciągu kominowego oraz komina. Ciąg kominowy to po prostu kanały do wentylacji. W jaki sposób jednak zanieczyszczone powietrze trafia do komina? Tego typu wentylacja wykorzystuje pewne naturalne zjawisko.
Chodzi tutaj o różnicę temperatur powietrza. Różnica temperatur powietrza jednocześnie wiąże się z jego inną gęstością wewnątrz budynku oraz na zewnątrz. Dzięki takiej różnicy gęstości w przewodach wentylacyjnych powstaje zjawisko ciągu. A to pozwala na wymianę powietrza pomiędzy budynkiem, a przestrzenią na zewnątrz. Warto jednak pamiętać o pewnej kwestii. Otóż wentylacja grawitacyjna była zaprojektowana z myślą o budynkach, które budowano kiedyś.

Ciąg powietrza powstaje bowiem dzięki nieszczelnościom. W budynkach pasywnych i energooszczędnych lepiej więc nie montować absolutnie szczelnych okien. W nowym domu powinniśmy zamontować nawiewniki.