Ile kosztuje olej rydzowy?

Ile kosztuje olej rydzowy?

Większość olejów, które możemy dziś kupić w sklepach były już znane wiele lat temu, a właściwie ich cenne właściwości. Wiele rodzajów olejów roślinnych, które są nierafinowane zasługują na naszą uwagę ze względu na swój skład.

Gdzie kupimy oleje rydzowe?

olej rydzowy cenaNad rafinowanymi olejami nie warto się zastanawiać, gdyż są one bardzo ubogie w wartości odżywcze i głównie służą do smażenia. Godne uwagi są oleje nierafinowane, które są pozyskiwane przez tłoczenie na zimno ziaren czy nasion. Są przede wszystkim naturalne i należy je spożywać na zimno, czyli jako dodatek do sałatek czy gotowych dań. Do wyboru mamy na pewno olej z pestek słonecznika czy olej lniany, które są doskonałym źródłem zdrowych kwasów. Jednak najlepszy pod tym względem będzie olej rydzowy cena jego kształtuje się na poziomie około sześćdziesięciu – siedemdziesięciu złotych za litr. Przeważnie możemy go kupić w dużych supermarketach lub w sklepach ze zdrową żywnością. Jest sprzedawany z butelkach z ciemnego szkła, ponieważ ulega utlenianiu w świetle i cieple. Najlepiej po otwarciu przechowywać go w lodówce i spożyć w ciągu kilku miesięcy. Pod względem ilości kwasów tłuszczowych może się równać tylko z olejem lnianym, gdyż ma bardzo zbliżoną wartość. Jest cennym źródłem wielonienasyceniowych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za obniżenie poziomu złego cholesterolu. Jest też bogaty w witaminę A, E i wiele z grupy B. Poza kuchnią, olej rydzowy posiada także szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów.

Bez wątpienia każdy, kto chce skutecznie dbać o swoje zdrowie powinien mieć w domu olej z lnianki. Można go stosować w kuchni na wiele sposobów, a nawet są tacy, którzy spożywają go na łyżeczce  dwa razy dziennie. Olej ten, to bezcenne źródło kwasów tłuszczowych.