Historia pieców w pigułce

Historia pieców w pigułce

piec wolnostojący

piec wolnostojącyW dzisiejszych czasach można zobaczyć jak ogrzewanie w domach i społeczeństwach się zmieniało jak w kalejdoskopie. Teraz już całkiem inaczej ogrzewa się nasze domostwa niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nie wspominając już o rodzinach które żyły kilkaset lat temu i jakoś musiały przetrwać srogie i zimne noce i dni. W średniowieczu można było spotkać domy z strzechy i gliny.

Nie było jeszcze murarstwa i nawet rzadko spotykało się domów z czystego drewna na obrzeżach jakiegoś większego miasta i królestwa. W tamtych czasach ludzie palili w jednej centralnej izbie ognisko żeby się ogrzać. Taki system trwał dość długo, aż do wynalezienia pieców wolnostojących, które przetrwały do dzień dziś i są stosowane jeszcze w mniejszych wioskach jako główne źródło energii domowej.
Piece wolnostojące są teraz już wypierane przez ogrzewania centralne, które są o wiele bardziej ekonomiczne i tym bardzie łatwiejsze w ogarnięciu po całym dniu pracy. Wracając do średniowiecza na wielkich i dużych zamczyskach, gdzie urzędował jakiś król wraz ze swoją świtą było natomiast bardzo zimno. Nie było kanalizacji,a tym bardziej ogrzewania centralnego, dlatego ludzie ogrzewali się przy jakiś pierwszych prowizorycznym piecach na środku jednego pomieszczenia. Natomiast w komnatach i innych salach było zimno od gołych murów i nikt nie był w pełni z tego powodu szczęśliwy.
To skłaniało ludzi do kombinowania i przemieszczania się do mniejszych pomieszczeń, które z czasem można było zapewnić piecami wolnostojącymi i różnymi akcesoriami grzewczymi, aby zapewnić swoim władcom i królom jak najlepsze warunki życia. W kolejnych wiekach ludzie zaczęli budować właśnie piece i mogli o wiele lepiej funkcjonować, ponieważ mieli ciepło w swoim domostwie.

W czasach pierwszej wojny światowej gdy nawiedzały nas srogie zimy, a ludzie nie mili pieniędzy na nic to aby się ogrzać stosowane nawet taki zabieg, aby zwierzęta spały w domu i dzięki temu wytwarzały więcej energii cieplnej i ogrzewały sienie i cala naszą rodzinę.