Główne zastosowania nitów

W obecnych czasach w zastosowaniach profesjonalnych odchodzi się stopniowo od stosowania wkrętów. Wynika to z faktu, że tworzone z ich pomocą połączenia nie sa trwałe, wymagają poważnego uszkodzenia powierzchni i nie są odwracalne. Dlatego też obecnie tak duża popularnością cieszą się też nitonakrętki.
Jaki rodzaj nitów jest najlepszy?
Na przestrzeni ostatnich lat coraz mniejszą popularnością cieszyły się wkręty. Początkowo były one używane do tworzenia połączeń w zadaniach profesjonalnych, z czasem jednak zaczęto zauważać, że tak tworzone połączenia są zbyt zawodne. Dodatkowo wkręty wymagają dosyć mocnego uszkodzenia łączonych powierzchni. Dlatego też w obecnych czasach tam gdzie jest to możliwe, zamiast wkrętów wykorzystywane są nity nierdzewne. Maja one kilka bardzo ważnych zalet, z których najważniejsze jest to, że nie wymagają one tak mocnego uszkodzenia łączonych powierzchni. W celu zamontowania takiego nitu wymagane jest wywiercenie jedynie niewielkiego otworu. Dodatkowo, po zgrzaniu nitów można utworzyć połączenie, które wyróżnia się znacznie większą trwałością w porównaniu do wkrętów. Właśnie dlatego, nity sa stosowane do tak poważnych zastosowań jak na przykład budowa mostów, garaży, czy też mocowanie pokrycia dachowego. Nity występują w kilku rodzajach, ale najpopularniejsze są te nierdzewne. Wynika to z faktu, że mogą być używane od tworzenia łączeń, które znajdują się na wolnej przestrzeni. Mimo tego, nie ma ryzyka, że ulegną one osłabieni na skutek rozwoju korozji.
W obecnych czasach tworzenie połączeń pomiędzy różnymi elementami nie jest realizowane z pomocą wkrętów. Jak się bowiem okazywało, nie były one najlepszym wyborem w przypadku tworzenia połączeń, narażonych na bardzo duże obciążenia. Zamiast nich wykorzystuje się więc nitonakrętki.