Gdzie ważyć samochody

Gdzie ważyć samochody

Potrzeba zważenia pojazdu oraz załadowanego na niego towaru może wystąpić nagle i niespodziewanie, ale może być też wymogiem rutynowym. Wszystko zależy tutaj od prowadzonej działalności, jednak przepisy prawa są takie same dla wszystkich. Służby porządkowe surowo bowiem pilnują przestrzegania wytycznych ustawowych, często rozstawiając przy najbardziej uczęszczanych drogach mobilne wagi najazdowe.

samochod2Każdy przewoźnik wie, iż wpadka przy takiej kontroli wiąże się z wysokim mandatem oraz być może innymi konsekwencjami. Słuszne jest więc zwracanie uwagi na taki szczegół jak masa samochodu, przed ruszeniem w daleką trasę. Często jednak mali przedsiębiorcy mają z tym problem, bowiem przy regularnych kursach z lekkim lub nielicznym towarem własna waga jest niepotrzebna.

Raz na jakiś czas zdarzą się jednak kursy, podczas których przewożone są ciężkie palety z ładunkiem, a kierowca ma wątpliwości co do tego czy samochód nie jest zbyt ciężki. W takim wypadku można skorzystać z uprzejmości pobliskiego skupu złomu lub punktu sprzedaży węgla, gdzie z pewnością znajdują się wagi platformowe, na które można wjechać autem i sprawdzić jego obciążenie. W zdecydowanej większości przypadków uprzejmość taka będzie kosztować kilka złotych lub też będzie darmowa. Czasem jednak odległość do takiego miejsca jest zbyt duża, albo w ogóle takowe nie występują. Wówczas można poszukać dużego placu budowy bądź bazy dowolnej firmy kurierskiej. W tym pierwszym przypadku istnieje duża szansa, iż będzie się tam znajdować mobilna waga samochodowa przeznaczona dla pojazdów wyjeżdżających z budowy. Auta robocze także nie mogą sobie pozwolić na obciążenia, więc wagi rozstawia się bezpośrednio w obszarze budowy.

Odnośnie kurierów, to dla takich biznesów ważenie samochodów dostawczych jest czynnością rutynową, dlatego z pewnością znajdziemy w takim miejscu wagę samochodową.

Źródło informacji: http://www.wagi-pol.pl