Fotowoltaika – czy jest bezpieczna?

Fotowoltaika – czy jest bezpieczna?

fotowoltaika

Świat, który nas otacza rozwija się w oszałamiającym tempie, które nie zwalnia, a jeszcze przyspiesza. Rozwój technologii jest coraz bardziej dynamiczny. Sprawia to, że sam przemysł, usługi czy poszczególni mieszkańcy stają się coraz bardziej wymagający pod względem energii, jaką potrzebują do sprawnego funkcjonowania i działania.

Fotowoltaika w dzisiejszych czasach

Wzrastające zapotrzebowanie na energię jak i jej dostarczenie coraz częściej sprawia, że stara i przeciążona już sieć energetyczna staje się coraz bardziej narażona na poszczególne awarie i poważne komplikacje, które mogą się wiązać z uszkodzeniem całej sieci energetycznej, które mogą prowadzić nawet do ogólnokrajowego blackout’u – czyli nagłemu wyłączeniu dostaw energii w całym kraju. fotowoltaika
Alternatywą dla przestarzałej i zarazem wyjątkowo podatnej na uszkodzenia sieci jest minielektrownia, która może zapewnić zasilanie nie do poszczególnych dzielnic miasta – jak jest w przypadku wielkich i drogich elektrowni konwencjonalnych, a do poszczególnych domów, które zasilane będą nie węglem, a alternatywnymi źródłami energii w postaci energii słonecznej, wiatru czy płynącej wody. Jednym z rozwiązań, które jest najczęściej forsowane jest fotowoltaika, która jest dziedziną nauki i techniki zajmujących się przetwarzaniem energii słonecznej na energię elektryczną. Takie panele fotowoltaiczne pozwalają na prosumentowi na znaczne uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej z konwencjonalnych źródeł energii i obniżenie samych rachunków za energię elektryczną nawet o kilkadziesiąt procent, a nawet w przypadku wyjątkowo słonecznych dni – odsprzedaży energii przez pośrednictwo sieci do sąsiedztwa uwalniając sieć od dodatkowego obciążenia i jednocześnie zapewniając, ze prosument może liczyć się z dodatkowym zyskiem ze sprzedaży tak powstałej energii.