Fachowiec zamiast magistra

Fachowiec zamiast magistra

szkoła

Ostatnio słyszy się ciekawe sformułowanie, że w Polsce potrzebni są fachowcy a nie magistrowie. Ile osób zastanowiło się nad znaczeniem tego stwierdzenie i jego prawdziwością? Pewnie nie za wiele, jednak jest ono bardziej prawdziwe niż mogłoby się zdawać. W Polsce od kliku lat panuje trend na studia wyższe, co sprawia, że większość młodych osób decyduje się na pójście na jakiekolwiek studia, byle by je ukończyć i mieć papierek.

Kursy zawodowe w Łodzi

szkołaObecnie, jednak nie jest to wystarczające na rynku pracy i zwykle sprawia, ze zamiast ułatwić znalezienie pracy to to komplikuje i w efekcie sprawia, że absolwenci takich studiów na siłę zasilają szeregi bezrobotnych. Polski rynek jest po prostu przesycony osobami z wyższym wykształceniem chcącymi zasiadać za biurkiem i sprawować stanowiska kierownicze, brakuję obecnie natomiast osób, które miały by wykonywać rzeczywistą pracę. Zwłaszcza w takich zawodach jak elektryk, spawacz, ślusarz jest to coraz mocniej odczuwalne. Starzy, wykwalifikowanie fachowcy zaczynają coraz mocniej się wykruszać, odchodzą oni na emerytury i to coraz liczniej, a nowych wykonawców brakuje, ponieważ młodzi ludzie wolą iść na studia niż zdobywać realne wykształcenie. W ich przekonaniu tego typu wykształcenie wiąże się nie tylko z ciężka pracą i marną płacą. Realia są zupełnie inne. Rzeczywiście praca w takich zawodach jak spawacz może i do lekkich nie należy, ale jak na polskie standardy jest bardzo dobrze opłacany. Fachowiec w tej dziedzinie zarabia od trzech do sześciu tysięcy miesięcznie, a ci którzy od co najmniej kilku lat działają w branży nawet i więcej. Dlatego zachęca się zarówno młodzież do wybieranie technikum czy szkoły zawodowej, jak i dorosłych do przekwalifikowania się. Szkoły policealne, szkoły dla dorosłych czy kursy zawodowe łódź pozwalają na szybkie zdobycie kwalifikacji i pozwoleń do wykonywania konkretnego zawodu.

Często chcąc znaleźć zatrudnienie, które jest nie najgorzej opłacalne konieczne jest przekwalifikowanie, bo wykształcenie takie jak magister zarządzania czy socjologii, to właściwie pewny sposób na bezrobocie i dobrze by było, gdyby młodych ludzi, jeszcze gimnazjalistów uświadomić jak wygląda sytuacja na polskim rynku pracy i jakie są dla nich najlepsze alternatywy.