Drukarnia offsetowa, a wydruk cyfrowy

Drukarnia offsetowa, a wydruk cyfrowy

drukarnia

Druk offsetowy to przemysłowa forma druku płaskiego. Obraz jest w niej przenoszony z płaskiej matrycy drukowanej na papier za pośrednictwem cylindra. Offset to dzisiaj najpopularniejsza technika druku. Najważniejszą zaletą tej technologii jest wysoka jakość.

Taki druk zapewnia największą ostrość wydruku i najrówniejsze pokrycie kolorem. Pomimo dość długiej fazy przygotowania, która wymaga między innymi naświetleń i wykonania matryc, sam proces druku jest bardzo szybki i pozwala na tworzenie bardzo dużej ilości kopii w krótkim czasie. Drukarnie offsetowe zajmują się drukowaniem różnego rodzaju projektów.
Są to na przykład ulotki, plakaty, kalendarze, katalogi, wizytówki czy książki. Jest to najtańsza forma druku. Ustalenie konkretnej ceny zależy od ilości wydruków jak i od zmieniających się cen surowca. Dziś, porównując ocenę druku cyfrowego i odniesienie jej do offsetu różnice są zupełnie inne niż kilka lat temu. Nikt nie zastanawia się nad tym, czy cyfra wyprze offset, ale jak najefektywniej można obie technologie wykorzystać i połączyć je w jednym procesie technologicznym.
Urządzenia offsetowa i cyfrowe doskonale się uzupełniają, dlatego wiele zakładów korzysta z równolegle z obu technologii. Te pierwsze – ze względu na niskie koszty druku, ale długi czas potrzebny do ich ustawienia – wykorzystywane są przy długich nakładach. Technika cyfrowa znakomicie sprawdza się przy krótkich seriach albo, gdy potrzebny jest dodruk.

Prędkości wydruku są dużo mniejsze niż w przypadku offsetu, ale krótki czas potrzebny do przygotowania urządzenia do pracy rekompensuje tę wadę.

Dodaj komentarz