Czym są silniki zaburtowe?

Czym są silniki zaburtowe?

silnik zaburtowy

Ważnym elementem wyposażenia żeglarskiego są silniki zaburtowe. O co z nimi chodzi, do czego służą i po co się je wykorzystuje? Za chwilę przyjrzymy się temu wszystkiemu. Silniki zaburtowe to są takie urządzenia, które pozwalają na poruszanie się jachtu czy większego pontonu bez wykorzystania siły wiatru czy energii pochodzącej z wiosłowania.

silnik zaburtowyOgólnie rzecz biorąc wybierając się na jakąś eskapadę wodną, na której będziemy podróżować po wodzie za pośrednictwem jakiegoś środka lokomocji, czy to będzie ponton, czy będzie to jacht, dobrze jest przewidzieć różnorodne, wszelkie wręcz okoliczności. Dlaczego? Nie można się bowiem uzależniać jedynie od warunków pogodowych, czy od siły własnych rąk. Wiele się może zdarzyć na trasie i dobrze jest mieć na każdą sytuację przynajmniej dwa wyjścia, przynajmniej dwa rozwiązania, które pozwolą nam w każdej chwili uratować się z różnych opresji.
Rozwiązaniem na takie sytuacje są właśnie silniki zaburtowe. Dlaczego? Pozwalają nam one się uniezależnić od innych czynników, jak wiatr czy siła ludzka. Z sił można opaść, a wiatr może nie wiać. Co wówczas zrobić? Czy wówczas można sobie poradzić, jeżeli nie będzie silnika zaburtowego? Raczej słabo to wygląda. Brak sił i brak wiatru spowodują, że po prostu utkniemy, staniemy w martwym punkcie bez możliwości ruchu, bez możliwości rozwiązania samodzielnie tej sytuacji. To nie jest dobre ani odpowiedzialne działanie jeżeli ruszamy na wodę.
Woda jest tak zdradliwym miejscem, że nie można tam działać spontanicznie, nie można nic pozostawiać na samoistne rozwiązanie. Wszystkie możliwe do przewidzenia sytuacje powinny być przewidywane i od razu powinno być przygotowywane na to rozwiązanie. Wówczas gdy coś takiego rzeczywiście się zdarzy, to nie staniemy w sytuacji bez wyjścia, tylko skorzystamy z przygotowanych wcześniej przez samego siebie rozwiązań.

Czy nie jest to znacznie bezpieczniejsze? Oczywiście, że jest i co więcej dzięki temu możemy znacznie spokojniej wyruszyć w taką wyprawę, bo niczego się nie będziemy musieli obawiać, lękać, ani niczym przejmować.