Czym są pulsometry?

Czym są pulsometry?

W sklepach medycznych znajdziemy mnóstwo urządzeń, które monitorują stan naszego zdrowia. Z niektórych modeli korzystają także sportowcy, gdyż są niezastąpione w aktywnym uprawianiu sportu. Przeważnie są to pulsoksymetry.

Kto używa pulsoksymetrów?

jak używać pulsoksymetrW trakcie wysiłku fizycznego nasze tętno przyśpiesza, co jest wskazanym efektem. Jednak zbyt szybkie tętno może być dla nas niebezpieczne, dlatego tak ważna jest jego kontrola. Pulsoksymetry pozwalają na zoptymalizowanie tempa treningu, aby uczynić go jak najbardziej efektywnym i wydajnym. Jednak poza sportowcami korzystają z nich osoby cierpiące na choroby związane z niewydolnością oddechową w celu monitorowania i leczenia. To małe urządzenie służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem czyli tak zwanej saturacji. Ponadto pulsoksymetry mierzą nam puls. W sprzedaży znajdziemy je w formie małych urządzeń zakładanych na palec, ale coraz częściej można je spotkać w wielofunkcyjnych zegarkach dla sportowców. Jak używać pulsoksymetr wiedzą najlepiej ratownicy medyczni i pracownicy szpitali, gdyż na co dzień z nich korzystają. Są one niezbędne na oddziałach ratunkowych, w karetkach, na oddziałach noworodkowych czy na salach operacyjnych. Od stopnia natlenienia krwi często zależy życie pacjenta, dlatego jego stosowanie jest tak ważne. W przypadku dorosłych, pulsoksymetr jest nakładany na palec, natomiast u dzieci jest w formie opaski z czujnikiem, którą zakłada się na nadgarstek lub stopę. Coraz częściej osoby chorujące na schorzenia układu oddechowego posiadają go w domu.

Pulsoksymetry na pewno kupimy w aptece czy sklepie medycznym. Nie są one drogie, a bardzo przydatne w określonych przypadkach. Modele dla sportowców może znaleźć w niektórych sklepach sportowych. Są łatwe w użytkowaniu, zatem każdy sobie na pewno poradzi.