Czym jest zespół stresu pourazowego?

Czym jest zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego to zaburzenie psychiczne. Może ono powstać u osób, które doświadczyły traumatycznego przeżycia lub były świadkiem takowego. Często doświadczają go żołnierze wracający z misji, osoby, które przeżyły gwałt, atak terrorystyczny  lub były ofiarami innej, brutalnej w swoich skutkach napaści. Jak zdiagnozować stres pourazowy oraz jak go leczyć? Odpowiedzi na to pytanie udzielono w dalszej części artykułu.

Zespół stresu pourazowego – informacje

zespół stresu pourazowego warszawaAby właściwie zdiagnozować zespół stresu pourazowego Warszawa powinno być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim osoba, u której podejrzewa się wyżej wymienioną chorobę, powinna przejawiać pewne zachowania jak np. intensywny lęk, przerażenie, unikanie bodźców, które w jakimś stopniu są powiązane z traumatycznym przeżyciem. Ponadto osoba chora może mieć trudności z koncentracją, odznaczać się nadmierną czujnością, mieć problemy ze snem i wiele innych. Kiedy zespół stresu pourazowego zostanie już zdiagnozowany, konieczne będzie rozpoczęcie jego leczenia. W tym wypadku osoba chora powinna pozostawać pod opieką lekarza psychiatry i stosować odpowiednie leki. Ponadto, nieodłącznym elementem leczenia jest terapia. Wychodzenie z tego typu przypadłości to proces długotrwały. W związku z tym należy być cierpliwym i nie rezygnować z leczenia.

Podsumowując – zespół stresu pourazowego może dotknąć zarówno dorosłych jak i dzieci. Jeżeli tak się stanie bardzo ważnym jest, aby podjąć natychmiastowe działania w celu udzielenia pomocy osobie chorej. Należy pamiętać o tym, że pomimo długotrwałej terapii pewne reakcje na przebyty stres pozostaną w osobie chorej. Nie mniej podczas terapii zostanie ona przygotowana do tego, jak sobie z nimi radzić. Bardzo ważne w tym czasie jest pełne wsparcie bliskich.