Czy kamizelki jeździeckie są obowiązkowe?

Czy kamizelki jeździeckie są obowiązkowe?

Przepisy dotyczące posiadania kamizelki jeździeckiej regulowane są przez PZJ – Polski Związek Jeździecki. Specjaliści dostosowują różne formy ochrony do niebezpieczeństw, jakie czyhają na jeźdźców podczas pokonywania przeszkód lub startowania w innego typu konkurencjach. Czy można w nich wystartować, nie posiadając takiej kamizelki?

Startowanie w zawodach bez kamizelki ochronnej – dopuszczalne?

kamizelka ochronna jeździeckaNowelizacja przepisów dotyczących korzystania z kamizelek ochronnych miała miejsce 27 stycznia 2019 roku. Od tego czasu, według PZJ z kamizelek jeździeckich mają obowiązek korzystać osoby do 15 roku życia włącznie. Nie określony został typ kamizelki, jej jakość i stopień zabezpieczeń, jednak zaleca się, aby wybierać najlepsze formy ochrony. To, którą z nich wybierze młody jeździec, zależy od rodziców i opiekunów dziecka. Wzmianka o obowiązkowej kamizelce znalazła się zarówno w Regulaminie Rozgrywania Krajowych Zawodów w Kategorii Dzieci i Młodzieży, jak i Regulaminie Odznak Jeździeckich. W drugim z przypadków część praktyczna dla osób do 15 roku życia zawsze będzie odbywać się w kamizelce. Osoby, które ukończyły 15 lat, nie muszą stosować tej formy zabezpieczenia, jednak jest to zalecane. Kamizelka ochronna jeździecka potrafi zapobiec wielu uszkodzeniom zewnętrznym i wewnętrznym. Powinna być stosowana zarówno przez osoby początkujące, jak i jeźdźców startujących w różnych, ekstremalnych konkurencjach.

Aby uczestniczyć w zawodach, można wyposażyć się nawet w słabszej jakości kamizelkę ochronną. W przypadku dzieci i młodzieży stopień zabezpieczeń jest jednak istotny, dlatego rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na to, jaki sprzęt wybierają dla swojego dziecka. Za kwotę 100-200 złotych można znaleźć kamizelkę, która zapewni podstawową, wymaganą ochronę młodego jeźdźcy.