Biznes w zakupie spólki z długami

Biznes w zakupie spólki z długami

Powszechnie wiadomo że spółki prawa handlowego są przedmiotem obrotu rynkowego, czyli są sprzedawane i kupowane. O ile pozbycie się długów w tym spółki z długami to logiczny wywód w dążeniu do uniknięcia słusznych retencji wierzycieli o tyle zakup długu w tym spółki z długami, nie jest już tak logiczny a wręcz zastanawia, gdzie tu interes?

Zysk w kupnie spółki z długami

kupię spółkę z długamiOsiągniecie zysku przy idei: kupię spółkę z długami, jest możliwy i to na wiele sposobów. Jednym ze sposobów jest zakup zadłużonej spółki przez firmę handlującą długami. Dla firmy handlującej długami zakup długu jest jak zakup zwykłego towaru przez firmę handlową. Działalność takiej firmy nie  polega na osiąganiu spodziewanych zysków za każdym razem ale na ciągłym obrocie kapitałem a im wyższe obroty tym wyższe dochody. Firmy takie rozliczają się z fiskusem jako grupy kapitałowe, oznacza to, że jedni  członkowie grupy osiągają zysk a inne nie a podatki płacą od części na plusie, tylko jeśli jest jakiś plus. Tym sposobem spółka zadłużona już pierwszego miesiąca po jej zakupie może być uwolniona ze starych zobowiązań z przed jej zakupu. Pomijając inne hipotetyczne możliwe korzyści wynikające chociażby ze sprzedaży majątku przejętej firmy w tym jej znaku handlowego – bandu, który niekiedy jest bardzo drogi. Najdroższy brand na świecie posiada marka Coca Cola o wartości 77 miliardów USD, jest to więcej niż takie marki jak IBM, Apple, Google czy Microsoft.

Niezależnie od wyżej wymienionych wartości dodanych sama spółka prawa handlowego po takiej restrukturyzacji długów nadaje się do dalszego nią obrotu. Niekiedy dla nabywcy takiej spółki ważne jest aby spółka miała długą historię gospodarczą, jest to szczególnie ważne, gdy nowy właściciel zamierza startować w przetargach o zamówienia publiczne.