Badania dotowane przez Unię Europejską

Badania dotowane przez Unię Europejską

Prowadzenie badań przez naukowców z danego kraju to podstawa do jego rozwoju. Dlatego kraje członkowskie, które należą do Unii Europejskiej otrzymują specjalne dotacje. Są to różne kwoty pieniężne, które można wydać na cel naukowy. Oczywiście prawo jasno precyzuje, na co możemy wydać tą sumę. Jeśli prowadzisz jakąś działalność naukową, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Dotacje od Unii Europejskiej na badania

dotacja na badaniaBadania naukowe są bardzo ważne dla gospodarki każdego kraju, ponieważ tylko w ten sposób zaczyna się on rozwijać w sferze naukowej oraz wysokiej technologii. Dlatego dotacja na badania jest bardzo ważna i wszystkie kraje członkowskie korzystają z niej. Naukowiec może je wydać na przykład na zakup wyposażenia do laboratorium. Może to być różne wyposażenie, od mikroskopu, aż po zestaw fiolek oraz naczyń chemicznych. Również można te pieniądze przeznaczyć na zakup odczynników oraz próbek. Zależy na czym prowadzi się dane badania. Za pieniądze można wynająć kogoś do pomocy lub opłacić biuro patentowe. Duże znaczenie ma to, jaką kwotę dana osoba otrzyma. Mogą to być sumy wysokości dwóch tysięcy złotych albo dwustu tysięcy. Najwyżej dotowane są badania medyczne, chemiczne oraz związane z produkcją sprzętu elektronicznego, takiego jak telefony komórkowe lub laptopy. Unia Europejska chce mieć na swoim terytorium kogoś, kto produkuje wysokiej jakości sprzęt.

Nie ma się czemu dziwić, ponieważ przemysł wysokiej technologii jest najbardziej opłacalny, nawet bardziej niż surowce takie jak ropa naftowa i gaz ziemny. Każdy naukowiec może starać się o dofinansowanie. Po złożeniu dokumentacji zazwyczaj oczekuje się około miesiąca na decyzję, która zazwyczaj jest pozytywna. Dofinansowanie załatwić można poprzez pośrednictwo władz lokalnych.